<< Spis gier

Kobiety grające online.
Niedoceniani gracze

David Bolter

   W większości przypadków więź kobiet z komputerami zaczyna się od wykorzystania go do celów naukowych i do pracy zawodowej a kończy się na słuchaniu muzyki, sprawdzeniu poczty e-mail i „poklikaniu” na jednym z licznych komunikatorów. Większość kobiet sądzi, iż gry komputerowe, a w szczególności gry online to pożeracze czasu. Jednakże coraz częściej liczba kobiet grających w gry komputerowe nieustannie wzrasta, stąd też nie da się dłużej przechodzić obojętnie wobec ich potrzeb. Owe potrzeby płci pięknej w stosunku do gier, różnią się i to w dość dużym stopniu, od wymagań mężczyzn. Kobiety nie preferują gier stresujących, wojennych, nie mających z góry określonych celów. Lubią natomiast tytuły skierowane na spokojną i niewymagająca rozrywkę. Panie gustują raczej w grach planszowych, karcianych, hazardowych, układankach, quizach i konkursach.

   Kobiety wolą gry w, których mogą wykazać się swoją inwencją twórczą i zabłysnąć intelektem. Idealnymi grami są takie, które pozwalają na kierowanie życiem innych, opiekowanie się innymi, czyli stworzenie wirtualnego domu dla lalek. Są oczywiście odstępy od reguł, ponieważ są także kobiety, które zasiadają przed ekranami swoich komputerów przed grami typu shootery i „mordobicia”.

   Według zdecydowanej większości społeczeństwa kobieta, to matka zajmująca się swoimi dziećmi, która nie ma czasu na rozrywkę. Stereotypy takie jednak są po to by je obalać. Świadczy o tym fakt, iż w USA kobiety stanowią ok. 64% spośród grających.

   Intrygujące wydaje się to, że kobiety kupują obecnie więcej gier w Internecie niż mężczyźni. 66 % spośród wszystkich zakupów gier to zakupy dokonane przez przedstawicielki płci pięknej. Najczęściej kupowane przez nie gry to produkty Electonic Arts, Gameloft i Glu Mobile.

   Kobiety grające online liczą również na to, iż oprócz zabawy jaką przyniesie im sama gra, poznają wiele interesujących ludzi mających te same zainteresowania i pasje oraz nawiążą nowe przyjaźnie. Jedną z idealnych gier tego typu jest gra MMORPG Arena Albionu. Prócz świetnej zabawy i poszerzenia swoich horyzontów, gra ta gwarantuje mile spędzony czas pośród przyjaznych ludzi. Rozrywka jaka zapewniają kobietą tego typu gry w pełni zaspakajają potrzebę rozluźnienia się i choć na chwilę przeniesienia się w inny, całkiem nierealny świat.

   Anonimowość jaką daje Internet, możliwość wcielenia się w zupełnie inną postać w całości przez siebie stworzoną sprawia, że kobiety coraz częściej decydują się na gry online. Z czasem mit kobiety jako „gospodyni domowej” zaniknie zupełnie i całe grono płci pięknej będzie konkurowało z mężczyznami w grach na platformie wirtualnej. Gry komputerowe stale ewoluują więc być może w przyszłości zostanie stworzona gra w pełnie przeznaczona dla kobiet i dla mężczyzn jednocześnie.

   Gry online stały się trwałym pejzażem naszego życia, są ważnym elementem kultury masowej i dlatego kobiety coraz częściej wybierają tę formę rozrywki. Pomimo tego, że branża rozrywki online wydaje się być mocno zmaskulinizowana, kobiety mają w niej dość ważne znaczenie, które w ciągu ostatnich lat ciągle wzrasta.